Aktualności sadownicze

Ciepły luty chłodny marzec?

Kategoria:

Ciepły luty chłodny marzec?

Temperatury panujące w lutym nie tylko dają o sobie znać w uprawach jagodowych, gdzie widoczne są pierwsze oznaki wznawiania wegetacji. Uprawy sadownicze również są w grupie, dla której panujące warunki najbliższym czasie będą powodowały ruszanie roślin. Tak jak różnie zareagowały uprawy jagodowe tak również ziarnkowe i pestkowe wykazują różne objawy.  

Jabłoń 

W sadach jabłoniowych na większości odmian nie widać symptomów świadczącym o nabrzmiewaniu się pąków na pędach. Typowe odmiany jeszcze są w stanie uśpienia. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o nabrzmiewaniu pąków kwiatowych dla odmian takich jak Ligol i Idared. Są to odmiany, które corocznie rozpoczynają wegetacje jako pierwsze. Niemniej jednak w sadach w okolicy warki w dniu 21.02.2024 nie obserwowaliśmy nabrzmiewania pąków. Odmiany takie jak Redjonaprince oraz Muna nadal pozostają uśpione. Jednak przełom lutego i marca może odmienić ten stan. Prognozowane są temperatury na poziomie kilkunastu stopni powyżej zera przy braku nocnych przymrozków. Warunki te na pewno spowodują nabrzmiewanie pąków kwiatowych.  Dodatkowo wzrost temperatury to także przyspieszenie dojrzałości zarodników parcha jabłoni. Systematycznie od połowy lutego prowadzimy obserwację dojrzałości zarodników. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony oraz fanpage na facebook-u gdzie na bieżąco będziemy pokazywać co się dzieje z największym zagrożeniem dla sadów jabłoniowych. 

Grusza

W uprawie gruszy w zależności od lokalizacji, wieku oraz zdrowotności sytuacja wygląda różnie. Przy kwaterach zakładanych na glebach lżejszych i cieplejszych zaobserwować możemy lekko nabrzmiewające pąki kwiatowe. Na łuskach widać powolny minimalny proces nabrzmiewania. Jest to niepokojący stan, ponieważ gatunek ten jest zdecydowanie bardziej wrażliwy na uszkodzenia pąków kwiatowych niż jabłonie. Szybszy rozwój może również być spowodowany zeszłorocznym porażeniem przez raka bakteryjnego. W tym celu warto przeprowadzać dokładne lustracje sadów gruszowych w celu ocenienia, czy problem występuje na danych kwaterach oraz pozwoli to na określenie skali problemu. Jeśli zdiagnozujemy problem należy położyć większy nacisk na zabiegi zapobiegawcze przed kolejnymi infekcjami. 

Drzewa pestkowe. 

W uprawach wiśni i czereśni jeszcze nie obserwujemy jeszcze nabrzmiewania pąków na drzewach. Jednak w ciągu najbliższego tygodnia pogoda może sprawić, że czereśnie również będą startowały. Podobnie jak w przypadku grusz zbyt wczesne ruszenie wegetacji będzie skutkowało zwiększonym ryzykiem przemarzania kwiatów. Ale również zwiększy się podatność na infekcje powodowane przez Pseudomonas siringae. Powodowany przez niego rak bakteryjny potrafi znacząco ograniczyć a nawet zniszczyć uprawę. A corocznie problem się nasila i powoduje znaczne szkody w uprawach bez możliwości skutecznego zwalczania.  

Poniżej kilka zdjęć z aktualnej sytuacji:

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.