Aktualności sadownicze

BlueN® czyli bakterie wiążące azot podczas konferencji prasowej 9.11.2023

BlueN® czyli bakterie wiążące azot podczas konferencji prasowej 9.11.2023

BlueN® czyli bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T to innowacyjne rozwiązanie dostępne na polskim rynku od 2022 roku. Produkt ten już w pierwszym roku uzyskał zaszczytny tytuł INNOWACYJNEGO PRODUKTU ROLNICZEGO 2022. Gros rolników oraz sadowników już w zeszłym sezonie przekonała się o wysokiej efektywności działania tych bakterii.

W obecnym sezonie w dniu 9 listopada 2023 w Pałacu w Rulewie (województwo kujawsko-pomorskie) firma Chemirol wraz z Corteva Agriscience, zorganizowała konferencję na której podsumowano dwa lata stosowania  produktu BlueN® Podczas spotkania organizatorzy przedstawili szereg badań zarówno ścisłych jak i tych założonych przez rolników i sadowników. Dla ścisłości bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T zawarte w produkcie to mikroorganizmy wyselekcjonowane w kierunku wiązania azotu. Innowacyjność produktu polega na zdolności wnikania bakterii do rośliny przez liście i dostarczenie związanego azotu atmosferycznego wprost do tkanek rośliny. Jak pokazują badania prezentowane przez firmę Corteva Agriscience oraz Chemirol, stosując ten produkt możemy dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu prosto z powietrza, który jest od razu wykorzystywany przez rośliny.

Jak podkreślili organizatorzy, mikrobiologia to nauka ciągle rozwijająca się , sporo wiemy o bakteriach w tym także o Methylobacterium symbioticum szczep SB0023/3 T, który został gruntownie przebadany, ale to żywy organizm z którym należy nauczyć się pracować. Na podstawie tych dwóch lat obserwacji wiemy już że w przypadku niektórych gatunków oprócz wiosennego terminu aplikacji możliwa jest również jesienna aplikacja, ma to miejsce np. w przypadku rzepaku ozimego podkreślił Paweł Talbierz, Corteva Agriscience. Taka po zbiorcza aplikacja jest również możliwa w przypadku truskawki, dodał Wojciech Kukuła, PUH Chemirol. W uprawie tej aplikacja powinna się odbyć na plantacjach po skoszeniu liści i w czasie wypuszczania nowych liści. Zabieg w tym okresie ma na celu wsparcie w odbudowie roślin oraz wzmocnienie korony truskawki oraz lepsze zaopatrzenie w składniki pokarmowe i przygotowanie do okresu zimy. Jak dodał prelegent doświadczenia traktujące to zagadnienie zostały już założone i w kolejnym roku nie omieszkamy się pochwalić ich wynikami.

W konferencji udział wzięli również rolnicy i sadownicy, w gospodarstwach których produkt BlueN® został zastosowany. Pan Krzysztof Adamowicz z gm. Błędów, pochwalił się dwuletnim doświadczeniem z produktem BlueN®. Produkt jego zdaniem jest w stanie zastąpić standardowe nawożenie azotowe w sadach. Jak powiedział odszedł od nawożenia posypowego z uwagi na koszt nawozów i nie widzi różnicy, choć brak wilków, ładniejsze i pełniejsze wybarwienie to różnica na plus wynikająca ze stosowania produktu BlueN® . Z Panem Krzysztofem jeszcze przed konferencją spotkał się nasz doradca Wojciech Kukuła, gdzie przed kamerą Pan Krzysztof opowiedział o swoich spostrzeżeniach dotyczących stosowania BlueN® w swoim sadzie. Pełna relacja z wizyty w gospodarstwie tutaj ->https://youtu.be/7MSnSquXwnM?si=2CKSn8mBbYHD9wpS

Całość konferencji streszcza w kilku słowach nasz doradca Wojciech Kukuła, zapraszamy do obejrzenia materiału:

Jesteście ciekawi co jeszcze wydarzyło się podczas konferencji zapraszamy do przeczytania całej relacji tutaj -> https://www.sad24.pl/sady/bluen-czyli-bakterie-wiazace-azot-z-powierza-na-rynku-juz-od-dwoch-lat/

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.