Komunikat agrotechniczny 39 (11-04-2025) Co po przymrozkach w sadach i jagodnikach

Ostatni tydzień charakteryzował się dynamiczną aurą pogodową. Po raz kolejny powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata…” potwierdziło swoje znaczenie w warunkach pogodowych. Zgodnie z prognozami ochłodzenie stało się faktem tworząc swojego rodzaju pogodowy „rollercoaster”. Naprzemiennie występujące wiatry, a w ostatnich dniach opady deszczu i śniegu doprowadziły do wystąpienia spadków temperatury na poziomie od -2,5 do -5°C. Warunki te są bardzo groźne w skutkach i często prowadza do:

  • Rozerwania/zniszczenia wiązek przewodzących
  • Uszkodzenia pozostałych organów nadziemnych i korzeni na skutek zamarzania wody w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych.
  • Powstałe kryształki lodu uszkadzają strukturę komórek, co prowadzi do całkowitego lub częściowego obumierania tkanek.
  • Spadku aktywności korzenia oraz pobierania składników pokarmowych w niskich temperaturach.
  • Utrudnienia w pobieraniu oraz przemianach azotowych w roślinie.
  • Zahamowania wzrostu oraz pogłębienie deficytów pokarmowych.
  • Przebarwień brzeżnych liści na skutek wysmoglenia przez wiatr i wychłodzenia.

Aktualna sytuacja

Uprawy ziarnkowe: większość odmian jabłoni jest w fazie zielonego pąka. Faza ta z punktu widzenia spadków temperatur i przechłodzenia, jest jeszcze stosunkowo bezpieczną. Na chwilę obecną w wyniku niskiej temperatury jedynie na liściach widoczne są przejaśnienia, co świadczy o ich „głodzie”. Dodatkowo silny wiatr doprowadził do licznych otarć widocznych w postaci zbrązowień brzeżnych. Podobnie rzecz się ma w przypadku grusz, choć tutaj oprócz liści w nielicznych kwiatach widoczne są „ściemnienia”, co świadczy o lekkim uszkodzeniu.

Uprawy pestkowe: morele, brzoskwinie i wczesne czereśnie weszły w okres ukazywania się kwiatów, początku kwitnienia lub kwitnienia. W fazie tej gatunki są bardzo wrażliwe nawet na krótkotrwałe spadki temperatur, nie mówiąc o kilkugodzinnych przymrozkach z jakimi mieliśmy do czynienia. Efekt ten obserwujemy w postaci uszkodzeń kwiatów (zamierające słupki i zalążnie) sięgających w zależności od rejonu i gatunku 30% a nawet 70%.

Uprawy jagodowe: Uprawy tunelowe truskawki i malin będące tuż przed kwitnieniem lub na początku zostały w większości okryte agrowłokninami, pod którymi kwiaty nie zostały uszkodzone, a rośliny znajdują w dobrej kondycji. Plantacje gruntowe przyśpieszane folią również zostały okryte włókninami w celu ochrony przed przymrozkami i tam również otrzymane efekty były bardzo korzystne i zadowalające, nie obserwujemy uszkadzanych kwiatostanów. Oczywiście sytuacja w poszczególnych kwaterach jest różna i sytuacja lokalnie może się odo siebie różnić. Najbardziej skutki długotrwałego ochłodzenia zauważalne są w gruncie otwartym zwłaszcza na kwaterach, które nie były okrywane. Tu widoczne jest zahamowanie wzrostu spowodowane niskimi temperaturami. Na roślinach uwidaczniają się niedobory składników pokarmowych w postaci jaśniejszych liści, ale również zbrązowienia korony. W uprawie borówki na ten moment widoczne są przejaśnienia oraz brzeżne purpurowe zmiany na listkach, których rozwój został mocno zahamowany.

Jakie postępowanie w nadchodzącym czasie?

Nawożenie dolistne to jeden z aspektów wyprowadzania roślin ze stresu, kolejnym jest prawidłowa biostymulacja oparta o sprawdzone rozwiązania, które wielokrotnie obroniły się w trudnych warunkach sezonu wegetacyjnego.

W pierwszej kolejności przy ustabilizowaniu się warunków atmosferycznych warto jest sięgnąć po nawożenie dolistnie i biostymulacje, która będzie dostarczała szybko działających składników pokarmowych dla roślin niwelując dotychczasowy stres dla roślin. Kompleksowym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu z wykorzystaniem gotowych rozwiązań nawozowych, czyli mieszanki FruitAkademia w aktualnej fazie rozwoju truskawek można zastosować wersję Zielony pąk lub Różowy pąk. Zawarte w nich składniki będą korzystnie wpływały na odżywienie roślin w zależności od potrzeb w azot, fosfor mikoroelementy takie jak bor i cynk. Wybierając opcję Różowy pąk dodatkowo zawarte jest 10% magnezu, który wpłynie na poprawę kondycji liści. Drugim wyborem może być skorzystanie z samodzielnie przygotowanych mieszanin z nawozów serii Cropvit, dając możliwość modyfikacji składu podawanej cieczy do aktualnych potrzeb. Do mieszanin wykorzystać można takie rozwiązania jak Cropvit Zn, Cropvit B oraz Cropvit Premium 714. Dla lepszej przyswajalności cynku warto sięgnąć po formę organiczną w postaci NewJon Zn.

Do wsparcia roślin po wystąpieniu długotrwałych przymrozków i powstałych przy tym mikrouszkodzeń tkanek do szybkiej regeneracji warto dostarczyć rośliną wolne aminokwasy Naturamin WSP, uzupełnieniem Naturaminu WSP będzie Kelpak.

Kelpak:

  • dawka: 2 -3 l/ha,
  • naprawa uszkodzonych wiązek przewodzących,
  • ponadto, dzięki wysokiej aktywności hormonów roślinnych z alg morskich Eclonia maxima, możemy liczyć na zwiększenie aktywności liści i systemu korzeniowego (wzmożone pobieranie składników: azotanów, fosforanów i siarczanów),
  • aplikacja wykonana w ciągu 48 godzin po ustaniu czynnika stresowego, niweluje powstałe uszkodzenia wiązek przewodzących.

Naturamin-WSP:

  • dawka: 300-500 g/ha,
  • prolina z seryną – aminokwasy o najsilniejszym działaniu antystresowym,
  • zawarty w produkcie aminokwas seryna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności komórek i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez ujemne temperatury; działa jako czynnik ochronny, który minimalizuje ryzyko denaturacji białek oraz utraty funkcji biologicznych,
  • dodatkowo prolina, zapewnia spójność ścian komórkowych osłaniając membrany i białka,
  • pozostały szereg występujących w produkcie aminokwasów, uzupełni ewentualne braki regenerując przy tym powstałe uszkodzenia bez nakładu energii.

Zalecenia:

  • Uprawy ziarnkowe (jabłoń, grusza):

Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 7 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

Stablix pH 0,2 l/ha + Mocznik 2-5 kg/ha + Cropvit Zn 2-3 l/ha lub NewJon Zn 0,2-0,5 l/ha + Cropvit B 2 l/ha +Siarczan Mg 2 -5 kg/ha

  • Uprawy pestkowe (czereśnia, wiśnia):

Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk 3,5kg/ha + FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

Stablix pH 0,2 l/ha + Mocznik 2-5 kg/ha + Cropvit Zn 2-3 l/ha lub NewJon Zn 0,2-0,5 l/ha + Cropvit B 2 l/ha +Siarczan Mg 2 -5 kg/ha

  • Uprawy jagodowe (truskawka, malina borówka):

Stablix pH 0,2l/ha + FA zielony pąk lub FA różowy pąk 3,5 kg/ha + Kelpak 2-3 l/ha + Naturmian WSP 0,3 – 0,5 kg/ha

Stablix pH 0,2 l/ha + Mocznik 2 kg/ha + Cropvit Zn 2l/ha lub NewJon Zn 0,2-0,5 l/ha + Cropvit B 2l/ha +Siarczan Mg 2kg/ha

 

WAŻNE:

  • ww. zabiegi odżywczo-regeneracyjne polecane są dla sadów ziarnkowych i pestkowych oraz plantacji truskawek w najbliższych dniach ze względu na obecną już masę zieloną liści, które w efektywny sposób będą pobierały składniki pokarmowe.
  • w gatunkach takich jak borówka i malina jesienna zabiegi takie będą polecane w przyszłym tygodniu ze względu na konieczność wytworzenia wystarczającej ilości liści zdolnych do pobierania ww. składników pokarmowych i biostymulatorów.
  • powyższe zabiegi można łączyć z ochroną przed chorobami (Astron 700 WG, Batalion 450 SC, Puenta 65,50 WG, Klapton 33 WG) i szkodnikami (Apis 200 SE).

 

Więcej o obecnej sytuacji  wraz ze szczegółową argumentacją i użyciem rozwiązań regeneracyjnych oraz fungicydowych i insektycydowych przeczytacie pod linkiem bezpośrednim tutaj: