Komunikat agrotechniczny 31 (25.09.2024) Zbiór i przechowywanie – podsumowanie webinaru

W ubiegłą środę odbyło się sadownicze spotkanie online organizowane przez SAD24.pl. Jednym z partnerów spotkanie była firma Chemirol, która była sponsorem nagród dla uczestników biorących udział w quizie po zakończeniu programu spotkania. Tematyką były zagadnienia z zakresu zbioru i przechowywanie owoców w roli prelegentów wystąpili doradcy sadowniczy Marcin Piesiewicz, który poruszył kwestie przygotowania obiektów przechowalniczych do sezonu wegetacyjnego. Drugim prelegentem był nasz specjalista sadowniczy FruitAkademii Wojciech Kukuła. W swoim wystąpieniu skupił się na zabiegach przed zbiorczych jak również pozbiorczych mogących wpłynąć na trwałość owoców w obiektach przechowalniczych.

 

 

Wystąpienie Marcina Piesiewicza dotyczyło przygotowania urządzeń wykorzystywanych w obiektach przechowalniczych do pracy w specyficznych warunkach. A takie w obecnym sezonie występowały. Prelegent zwracał uwagę na prawidłową konserwację poszczególnych elementów systemu chłodniczego stawiając na pierwszym miejscu ich „sprawność”. Wynika to z ogromnego wpływu m.in. czystości skraplaczy na wymianę ciepła z wnętrza komór do atmosfery. Takie niepozorne czynności jak „przedmuchiwanie” lameli potrafi przynieść wymierne oszczędności dla sadownika. Niezaprzeczalnym elementem ekonomicznego przechowywania owoców jest odpowiednie zaprojektowanie całego systemu chłodniczego. Tu głównie uwaga została poświęcona odpowiedniej wydajności urządzeń zdolnych pracować w trudnych warunkach i mogących poradzić sobie z szybkim schłodzeniem owoców osiągających nawet 40°C. Brak „zapasu” często powoduje zwiększone zużycie energii elektrycznej oraz może generować niepotrzebne awarie.

Kolejnym ważnym elementem wystąpienia było przekazanie wiedzy na temat techniki schładzania owoców. Tu prelegent zwrócił uwagę na konieczność jak najszybszego schłodzenia owoców po zbiorze. W poprzednich ciepłych latach panowało przekonanie o „zaziębianiu się jabłek” objawiając się w postaci uszkodzeń miąższu. Takie sytuacje mają miejsce, jednak są spowodowane zbyt długim schładzaniem owoców niż po przyśpieszeniu tego procesu.

 

Wojciech Kukuła skupił się natomiast na nawożeniu i ochronie w okresie przed zbiorczym
z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań z portfolio firmy Chemirol. Zwrócił uwagę nie tylko na sprawy prawidłowego nawożenia na ostatniej prostej, ale również na specyficzny przebieg sezonu wegetacyjnego. Wysokie temperatury w okresie lata spowodowała, że część sadowników zaniedbała m.in. prawidłowe nawożenie wapniem. Dlatego nasz specjalista omówił konieczność wykorzystywania podczas wegetacji produktów takich jak Calan, Nano Active, Nano Active Forte oraz FruitCa. Produktów bezpiecznych do stosowania w okresach wysokich temperatur pozwalających na ciągłe dostarczanie wapnia bezpośrednio do owoców. Drugim problemem występującym w sadach obecnie jest brak prawidłowej barwy owoców. W wielu przypadkach wynika to z oparzenia owoców przez promienie słoneczne, które uszkodziły owoce ograniczając ich potencjał na prawidłowe wybarwienie. W celu poprawy sytuacji należy prawidłowo nawozić rośliny w okresie wyrastania owoców. Z pomocą przychodzą mieszanki FruitAkademia wzrost owoców I oraz FruitAkademia wzrost owoców II. Wykonywanie zabiegów tymi mieszankami pozwoli zarówno na poprawę intensywności rumieńca, ale również pomoże w zachowaniu barwy zasadniczej skórki owoców.

Niemniej największą uwagę prelegent zwrócił uwagę na prawidłowe zabezpieczenie owoców przed chorobami przechowalniczymi, które mogą wyjść z utajenia już w obiektach przechowalniczych. Powodują one najczęściej wiele problemów, ponieważ owoce zdrowe mogą gnić po kontakcie z chorymi owocami. Owoce z objawami chorób nie będą już klasyfikowane jaki owoce handlowe, a nawet przy silnym porażeniu nie będą mogły zostać skierowane do przetwórstwa.

Do najważniejszych chorób zaliczył:

  • Parch przechowalniczy
  • Szara pleśń
  • Gorzka zgnilizna jabłek
  • Mokra zgnilizna jabłek

 

Rozwiązaniem na nie jest prawidłowe zabezpieczenie owoców już w sadzie. Aby ten cel w pełni zrealizować konieczne jest wykonanie nawet kilku zabiegów przedzbiorchych. Przede wszystkim jako firma możemy pochwalić się kompleksowych programem ochrony przedzbiorczej dla owoców. Z wykorzystaniem produktów takich jak Puenta 62,5 WG, Pretor 469 SC . Produkty te dzięki sprawdzonym substancją czynnym są w stanie przygotować owoce do długiego przechowywania w chłodniach bez obawy o wystąpienie chorób gnilnych owoców.

 

Jednak dbałość o owoce nie kończy się w momencie wstawienia skrzyniopalet z owocami do chłodni. Tu bardzo ważne jest jak najsilniejsze zredukowanie oddychania, a tym samym dojrzewania owoców. Produktem do tego przeznaczonym jest FruitSmart 3,3 VP. Produkt zawierający 1-MCP, który blokuje receptory etyleny w owocach hamując jego produkcję, a tym samym spowalnia postępowanie dojrzewanie owoców. Według przeprowadzanych doświadczeń przez Chemirol, ale również z obserwacji Marcina Piesiewicza po zastosowaniu produktu FruitSmart 3,3 VP zauważono zmniejszone zużycie energii w gospodarstwie. Spowodowane to było przez spowolnienie procesów oddychania owoców, których jednym z produktów jest wytwarzane ciepło. Tym samym pomimo pierwszego wydatku jakim jest zakup i aplikacja produktu to korzyścią jest nie tylko poprawa trwałości owoców, ale również zmniejszenie nakładów energii elektrycznej w okresie przechowywania.

Zbiór i przechowywanie jabłek. Tegoroczne wyzwania [zapis webinarium] (youtube.com)

Po więcej szczegółów zapraszamy do obejrzenia zapisu z webinaru dostępnego na kanale youtube SAD24.pl. Dowiedzą się Państwo wielu ciekawych rzeczy dotyczących prawidłowegoi efektywnego przechowywania bez strat na jakości owoców, jak również możliwościach redukowania kosztów a tym samym możliwości uzyskania lepszego wyniku ekonomicznego gospodarstwa.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Sporządzane przez nas zalecenia opierają się na aktualnym stanie naszej wiedzy. Jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za ich zastosowanie oraz wynikłe z tego konsekwencje. Decyzję o wykonaniu zabiegów agrotechnicznych lub ochrony roślin podejmujecie Państwo na własną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania występujące w Państwa gospodarstwie.

UWAGA: Niektóre z w/w zaleceń dotyczą ogólnego problemu ochrony w Europie. Niektóre produkty wymienione w tekście nie są dozwolone we wszystkich krajach. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju.