Kolejna przedłużające się fala upałów stwarza wiele problemów na plantacjach truskawek. Wiele z nich pomimo nawadniania wykazuje symptomy ograniczenia wzrostu. Wynika to przede wszystkim z przegrzewania się roślin nie tylko w częściach nadziemnych ale również w strefie systemu korzeniowego roślin. Jednym z pojawiających się objawów na roślinach jest Tip Burn wskazujący na niedobory wapnia w roślinie. Przyczyn może być kilka, które zostaną omówione poniżej.
Tip Burn – co to jest i dlaczego występuje?
Tip Burn jest objawem zewnętrznym niedoboru wapnia w tkankach roślinnych. Pomimo fakty, że należy do makroelementów roślinnych objawy jego niedobory uwidaczniają się na najmłodszych częściach rośliny. Związane jest to z faktem, że to w dużej mierze ściany komórkowe zbudowane są z wapnia a jego chwilowa niedostępność na odpowiednim poziomie powoduje zniekształcenia blaszek liściowych a nawet zamierania wierzchołków wzrostu roślin. Charakterystycznym objawem jest nekroza i zatrzymanie wzrostu wierzchołka blaszki liściowej powodującej jej zniekształcenie bądź również zasychanie ukazujących się najmłodszych liści w roślinie.
Dlaczego występuję Tip Burn?
Zaburzenia związane gospodarką wapnia w roślinie jest kilka. Podstawowym może być m.in. zbyt niski odczyn gleby. Niemniej jednak nawet w optymalnym pH gleby dla uprawy truskawki widoczne są objawy niedoboru. Drugą możliwością jest niska zawartość wapnia odżywczego w glebie a tym samym trudności z jego pobieraniem przez rośliny. Jednak przy aktualnym przebiegu pogody na pierwszy plan wysuwa się utrudnione pobieranie jonów wapniowych z profilu glebowego. Wapń jest pobierany w sposób bierny i tak samo jest transportowany wewnątrz rośliny. Do odpowiedniego pobierania konieczna jest transpiracja roślin ponieważ to właśnie z wodą pobierany i transportowany jest ten składnik odżywczy. Obecnie ze względu na panujące temperatury powietrza często przekraczające 30 stopni transpiracja jest zatrzymana. Sytuacji nie poprawia długotrwały brak opadów. Te w wielu regionach sadowniczych nie wystąpiły od kilkunastu dni. Kumulacja tych warunków sprawia, że pobieranie wapnia z roztworu glebowego jest utrudnione a wręcz w wielu przypadkach niemożliwe. Szczególnie narażone na to są rośliny młode, sadzone latem bieżącego roku. To one ze względu na rozwijający się system korzeniowy mają utrudnione pobieranie przy jednoczesnym wysokim zapotrzebowaniu do budowy struktur komórkowych.
W celu przeciwdziałania TipBurn należy zadbać o kilka istotnych kwestii na plantacjach:
- Odpowiednia zawartość wapnia odżywczego w glebie – czas na jego optymalne dostarczenie był w okresie przygotowywania stanowiska pod nowe nasadzenia
- Poprawa dostępności składników pokarmowych dla roślin – Bakto PROFOS – bakterie udostępniają do 190 kg wapnia odżywczego
- Prawidłowe nawadnianie roślin gwarantujące poprawną transpirację i wzrost roślin, a tym samym optymalne pobieranie jonów Ca2+ z gleby
- Nawożenie dolistne wapniem w celu interwencyjnego dostarczenia łatwo przyswajalnego wapnia przez rośliny – Nano Active Forte
- Dostarczenie wapnia odżywczego do gleby AgroSulpur – zwiększa zawartość wapnia odżywczego dla roślin bez zmiany odczynu gleby.
Metody poprawy pobierania wapnia z profilu glebowego jest kilka, wszystko w zależności w jakim etapie uprawy roślin się znajdujemy. W przypadku, gdy dopiero przygotowywane jest stanowisko najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wapnia odżywczego w postaci siarczanu wapnia AgroSulpur w dawce 500-1000 kg/ha. Jednak, gdy na plantacji rośliny już rosną zawożenie to powinno zostać przesunięte na okres późnej jesieni i zimy. W obecnej chwili można zwiększyć ilość przyswajalnego wapnia w glebie za pomocą bakterii zawartych w produkcie Bakto ProFos. Są to w głównej mierze bakterie udostępniające fosfor dla roślin, ale podczas procesu rozkładu fosforanów wapnia uwalniany jest również wapń do gleby co zostało potwierdzone w wielu badaniach gleby. Bakterie można zastosować w formie oprysku nalistnego w połączeniu z kwasami humusowymi Naturvital Plus w dawce 1-5 l/ha. Poprawi to szybkość działania bakterii i jednocześnie dostarczy istotnych dla gleby kwasów humusowych. Interwencyjnie warto wykorzystać produkt Nano Active Forte, który dzięki swojej formule jest doskonale pobieranym i przyswajalnym źródłem nie tylko wapnia, ale również innych makro i mikroelementów tak istotnych w okresie formowania się pąków kwiatowych na roślinach.
Zalecenia:
- Bakto ProFos 1 l/ha + Naturvital Plus 1-5 l/ha – zarówno poprzez oprysk nalistny jak również przez fertygację.
- Nano Active Forte 2-3 kg/ha + Naturamin WSP 0,2 kg/ha
- AgroSulpur 500 – 1000 kg/ha – w momencie przygotowania stanowiska lub późną jesienią
UWAGA:
- Nie łączyć produktów Miedziowy 50 WP oraz Miedziowy 600 SC z Bakto ProFos.
- Dodatek Asystent+ do opryskiwań nalistnych poprawi dokładne pokrycie liści.
Zachęcamy również do śledzenia naszej aktywności na FB Fruitakademia -> https://www.facebook.com/fruitakademia oraz lajkowania naszych postów.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.