Komunikat agrotechniczny 25 (02-09-2021) Wyznaczenie terminu zbioru

Temat:

Ustalenie optymalnego terminu zbiorów

Na zdolność przechowalniczą jabłek niebagatelny wpływ ma optymalny termin zbioru. Zbyt wczesny zbiór jabłek, czy gruszek powoduje problemy z jakością owoców oraz duże straty spowodowane zbyt małym rozmiarem owoców. Owoce zebrane za późno będą przejrzałe.

Aby określić optymalny termin zbioru należy samemu dokonywać pomiarów dojrzałości owoców.

Na jabłkach mierzy się twardość owoców, zawartość skrobi oraz zawartość ekstraktu. W przypadku gruszek dokonuje się tylko pomiaru twardości i zawartości cukru.

Różnice pomiędzy kwaterami/sadami są często znaczniejsze niż różnice pomiędzy regionami.

Używając penetrometru (jędrnościomierza) oraz refraktometru, każdy sadownik jest w stanie oszacować twardość i zawartość cukru w owocach.

Przy pomiarach jędrności gruszek używa się zawsze mniejszego trzpienia (o średnicy 8 mm), a przy jabłkach większego trzpienia (o średnicy 11mm). Pomiaru trzeba dokonywać zawsze po zielonej stronie owocu. W przypadku gruszki jest to strona, na którą zagina się owoc.

Sprawdzenie twardości tylko dwóch-trzech owoców daje mniej więcej pojęcie, ale daleko mu do godnego zaufania wyniku. Radzimy sprawdzić twardość co najmniej 10 owoców. Z każdego owocu trzeba też wyciąć kawałek miąższu i wycisnąć je w sokowirówce. Z takiej mieszanki pobiera się kilka kropel jako próbkę soku do oznaczenia zawartości cukru. W przypadku jabłek oznaczamy też zawartość skrobi. Owoc trzeba najpierw rozkroić ostrym nożem na pół w taki sposób, by rozciąć też gniazdo nasienne. Tak przygotowaną połówkę jabłka spryskujemy płynem Lugola (roztworem jodu) i czekamy 2 minuty. Płyn można zakupić w aptekach. Jeśli miąższ pozostaje czarny, w owocu nie ma jeszcze cukrów prostych i oznaczamy go liczbą 1. Jeśli miąższ jest biały, oznacza to że część skrobi zamieniła się już w cukry proste. Im więcej białego zabarwienia, tym większa zawartość cukrów prostych.

 

Zachęcamy do korzystania z darmowej aplikacji na smartfony przygotowanej przez firmę Plantpress:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.plantpress.testskrobiowy&hl=pl

 

Zapraszamy do odwiedzania strony www.fruitakademia.pl oraz śledzenia cyklu nagrań „Oczami doradców FruitAkademi na facebook FruitAkademia.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Sporządzane przez nas zalecenia opierają się na aktualnym stanie naszej wiedzy. Jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za ich zastosowanie oraz wynikłe z tego konsekwencje. Decyzję o wykonaniu zabiegów agrotechnicznych lub ochrony roślin podejmujecie Państwo na własną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania występujące w Państwa gospodarstwie.

UWAGA: Niektóre z w/w zaleceń dotyczą ogólnego problemu ochrony w Europie. Niektóre produkty wymienione w tekście nie są dozwolone we wszystkich krajach. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju.