Komunikat agrotechniczny 20 (28-07-2022) Budowanie jakości owoców miękkich w II połowie lata

W produkcji owoców deserowych, a szczególnie owoców jagodowych – cechy jakościowe mają ogromne znaczenie. Powodem tego są rosnące z roku na rok koszty jak i wymagania jakościowe konsumentów. Jak powszechnie wiadomo jakość owoców to nie tylko kaliber, ale również jędrność czy wygląd zewnętrzny. Wszystkie z tych parametrów muszą być odpowiednie dla konkretnej odmiany czy też gatunku. 

O jakość owoców należy dbać od wczesnych faz wzrostu wegetacyjnego, począwszy od kwitnienia, a obecnie w czasie wzrostu owoców należy zagęścić zabiegi poprawiające parametry jakościowe. Odpowiednie nawożenie posypowe, dolistne jak i biostymulacja będą oddziaływały pozytywnie na rośliny i owoce. Zwieńczeniem tego będą plony o wysokich parametrach jakościowych zarówno w trakcie jak i po zbiorze na które czeka konsument.  

Nawożenie czy też biostymulacje należy regulować zależnie od przebiegu pogody, owoce powinny być wspomagane w krytycznych momentach. Poprawa czy też utrzymanie wigoru oraz optymalnej wartości bilansu energetycznego w roślinie jest niezmiernie trudne. Ostatnie lata pokazują, iż niesprzyjające warunki pogodowe w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego w znacznym stopniu ograniczają fotosyntezę. Powodem tego są oczywiście upały i brak opadów. Wysokie temperatury w większości upraw, a szczególnie upraw jagodowych doprowadzają do zamykania aparatów szparowych w strukturze liści „broniąc się” w ten sposób przed utratą wody ze swoich organów. Zamknięte aparaty ograniczają możliwości przeprowadzania fotosyntezy, co w znacznym stopniu wpływa ograniczająco na wzrost i dojrzewanie owoców. Zjawisko to potocznie zwane jest „stresem termicznym”. Warto pamiętać, iż pozostawienie roślin w takim stanie może w istotny sposób ograniczyć plonowanie, a nawet doprowadzić do zamierania roślin. 

Na odstresowanie Aminokwasy!!!  

Aminokwasy są „półproduktem” do wytworzenia białek, a te z kolei są budulcem nowych komórek oraz stymulują do tworzenia i utrzymywania komórek chlorofilu. Na rynku produktów aminokwasowych mamy zarówno produkty pochodzenia odzwierzęcego jak i te wysoko przyswajalne pochodzenia roślinnego. Takim produktem jest Naturamin-WSP, który zawiera w swoim składzie 80 % wolnych aminokwasów roślinnych. Stanowi pełen komplet 17 aminokwasów kluczowych dla rozwoju liści i owoców, szczególnie w warunkach stresowych, kiedy roślina potrzebuje ich najbardziej. Dodatek Naturamin-WSP do nawozów dolistnych, środków ochrony roślin czy też fertygacji zwiększa efektywność ich działania, a jednocześnie zmniejsza efekt fitotoksyczności oraz ogranicza stres wywołany przez nadmierne zasolenie w glebie. Stosując regularnie podczas sezonu Naturamin-WSP zwiększamy bilans energetyczny rośliny, a tym samym poprawiamy jakość plonu handlowego. Więcej o produkcie znajduje się pod linkiem: https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/naturamin-wsp.  

 

Wapń w budowaniu jakości!!! 

 Jak powszechnie wiadomo WAPŃ  jest niezbędnym składnikiem pokarmowym. W roślinie stanowi element budulcowy ścian komórkowych. Należy rozróżnić nawożenie wapniem od wapnowanie, choć formy wapna użyte w zabiegach wapnowania stanowią również źródło wapnia przyswajalnego dla rośliny. Dodatkowo wapń użyty do wapnowania odpowiada za właściwy odczyn gleby, poprzez co reguluje pobieranie i dostępność innych składników pokarmowych. Deficyt tego pierwiastka może powodować występowanie wielu chorób zarówno pochodzenia biotycznego jak i abiotycznego. Może także stymulować szybsze dojrzewanie owoców, co w efekcie prowadzi do pogorszenia parametrów jakościowych. 

Wapń wśród producentów owoców kojarzony jest z pierwiastkiem, którego dostarczenie roślinie konieczne jest dopiero w momencie dojrzewania owoców. Niestety takie podejście musiało być zweryfikowane. Największe ilości tego pierwiastka mogą być wbudowane w strukturę ścian komórkowych zawiązków krótko po kwitnieniu i w momencie wyrastania owoców. Za to zjawisko odpowiada pompa auksynowo-wapniowa. Młode liście znajdujące się w pobliżu rozety kwiatowej produkują auksyny i to one stymulują pobieranie przez zawiązki wapnia zarówno z gleby jak i z zabiegów dostarczonych drogą nalistną. W latach z przymrozkami, kiedy dochodzi do uszkodzeń młodych tkanek, produkcja auksyn spada i jednocześnie pobieranie wapnia przez zawiązki jest w znaczny sposób ograniczone. Dodatkowo w latach z mniejszą ilość zawiązków, wzrost wegetatywny rośliny jest zdecydowanie mocniejszy i części wegetatywne roślin w pierwszej kolejności otrzymują ten cenny makroskładnik. Doprowadza do rozcieńczenia wapnia w owocach i jednocześnie pogorszenia parametrów jakościowych. 

Ekstremalnie wysoka temperatura, która występuje niejednokrotnie w II części lata, ogranicza stosowanie większości zabiegów wapniowych w postaci soli wapnia. Stosowanie ich w temperaturach powyżej 25*C jest nie efektywne, a co gorsze może doprowadzić do występowania fitotoksyczności, zarówno na liściach jak i na owocach. Dlatego też w takich przypadkach istotne jest stosowanie bezpiecznych i sprawdzonych produktów. Jednym z takich rozwiązań jest mrówczanowa forma wapnia w postaci produktu FruitCa lub biostymulatory o wysokiej koncentracji wapnia NanoActive i NanoActiveForte, których efekty poparte są badaniami ścisłymi producenta.  

Co przemawia za zastosowaniem tych nawozów?  

NanoActive to preparat zaawansowany technologicznie, który jest w pełni bezpieczny i dodatkowo kompatybilny w większością ś.o.r. Nano-cząsteczki zawarte w preparacie z łatwością przenikają kanałami jonowymi przez strukturę ścian komórkowych liści i owoców, co przekłada się na ilość wapnia dostarczonego do komórek zawiązków. Dodatkowo nawozy NanoActive są w pełni bezpieczne nie wykazują objawów fitotoksyczności nawet w wysokich temperaturach. Oprócz wapnia w składzie nawozu NanoActive wchodzą mikroelementy, a w przypadku NanoActiveForte także azot i potas. Więcej o produktach znajduje się pod linkiem: https://fruitakademia.pl/nawozy/nanotechnologia/.  

 

Krzem na poprawę jędrności, ale nie tylko. 

Nawożenie produktami zawierającymi krzem od kilku lat zyskuje na znaczeniu. Wynika to z prostego faktu jakim jest pozytywny wpływ tego pierwiastka na poprawę jędrności owoców, zmniejszenia presji ze strony chorób i szkodników oraz podniesienia odporności roślin na niesprzyjające warunki pogodowe – ograniczanie wszelkiego rodzaju stresów, których doświadcza roślina w trakcie sezonu wegetacyjnego. Wysycenie ścian komórkowych tym składnikiem sprawia, że są grubsze i sztywniejsze, a to stanowi barierę trudną do przenikania przez patogeny i szkodniki. Dodatkowo wzmocniona ściana komórkowa równa się spowolniony spadek jędrności owoców po zbiorze, co jest niezmiernie ważne w przypadku upraw jagodowych, ale także w przypadku pozostałych gatunków sadowniczych. Takie owoce mogą być przechowywane zdecydowanie dłuższej bez strat na jędrności i masie – ograniczenie ubytków wody na skutek transpiracji z powierzchni owocu. 

Na rynku jest wiele produktów zawierających ten pierwiastek w różnej formie, nie zawsze dostępnej dla roślin. Warto wiedzieć, iż formą dostępną i łatwo przyswajalną dla roślin jest kwas ortokrzemowy zawarty m.in. w preparacie Krzemian. Poprzez cykliczne wykonywanie aplikacji poza wpływem na wyżej opisane właściwości Krzemian w istotny sposób stymulujemy pobieranie składników pokarmowych z nawozów dostarczonych wcześniej (zjawisko absorpcji). Dodatkowo rośliny traktowane Krzemianem lepiej znoszą niedostatek wody w glebie, nadmierne zasolenie oraz fitotoksyczność metali ciężkich. W przypadku gatunków pestkowych i jagodowych krzem pozytywnie wpisuje się w ograniczanie pękania owoców, ale również chroni przed oparzeniami słonecznymi. Szczegóły dotyczące produktu znajdują się pod linkiem: https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/krzemian.  

A co z nawożeniem pozostałymi składnikami? 

O nawożeniu makroskładnikami również nie można zapominać. Dolistna aplikacja produktów nawozowych ma szczególne znaczenie zwłaszcza w warunkach suszy, gdzie pobieranie składników pokarmowych z gleby jest znacznie ograniczone. Tutaj bardzo dobrze wpisują się gotowe mieszanki nawozowe FruitAkademia, które dzięki bogatemu składowi pokrywają zapotrzebowanie roślin na kluczowe w danym momencie pierwiastki. Ich schelatowana formuła zapewnia również bezpieczeństwo przy stosowaniu także w mieszaninie z śor. Więcej o mieszankach nawozowych Fruitakademia oraz schematach stosowania w uprawach sadowniczych znajduje się pod linkiem: https://fruitakademia.pl/nawozy/fruitakademia/.  

 

Jak może wyglądać przykładowy program nawożenia dolistnego poprawiającego jędrność i trwałość owoców? 

W celu uzupełnienia niedoborów mikroskładników pokarmowych, poprawy transportu asymilantów do owoców oraz poprawy jędrności wskazane są: 

  •  3-4 zabiegi w układzie co 5-7 dni z użyciem naprzemiennie mieszaniny: 

NanoActiveForte w dawce 4-5 kg/ha lub NanoActive w dawce 2-3 kg/ha*+ Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha  

lub 

  • 3-4 zabiegi w układzie co 5-7 dni z użyciem naprzemiennym mieszanin: 

FruitCa w dawce 1,5-2 kg/ha lub NanoActive w dawce 2-3 kg/ha + Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha 

FruitAkademia na wzrost owoców Ilub  ‘FruitAkademia na wzrost owoców IIw dawce 4 kg/ha** + Krzemian w dawce 0,5 l/ha + Naturamin WSP w dawce 0,2 kg/ha 

  

 *) NanoActiveForte stosować na plantacjach wymagających dostarczenia oprócz wapnia także azotu i potasu, NanoActive stosować w przypadku uzupełnienia wapnia i mikroelementów. 

**) Mieszankę nawozową ‘FruitAkademia na wzrost owoców I polecany na plantacjach, gdzie chcemy jednocześnie poprawić wigor roślin i wielkość owoców, natomiast mieszankę ‘FruitAkademia na wzrost owoców IIw przypadku konieczności poprawy wielkości i przyspieszenia wybarwienia owoców (dobrze sprawdza się przy wzbudzaniu barwy owoców, wśród sadowników tzw. zabieg zapalania owoców). 

 

Uwagi:  

  1. Krzemian z uwagi na niskie pH sprawia, że podane mieszaniny są kompatybilne także z fungicydami wymagającymi obniżonego pH, 
  2. Naturamin WSP posiada wiele funkcji tutaj podawany w celu ułatwia pobieranie składników pokarmowych oraz łagodzenia stresów związanych z wysokimi temperaturami i suszą, 
  3. Podane mieszaniny stosować wieczorem lub wcześnie rano poza okresami wysokiej temperatury >24 st. C i silnej operacji słonecznej na niektórych gatunkach/odmianach może wystąpić reakcja fitotoksyczności.