Komunikat agrotechniczny 17 (05-07-2024) Przygotowanie rozsady truskawki do sadzenia

W lipcu możemy już mówić o końcu jednego sezonu uprawy truskawki a rozpoczęciu kolejnego. Wydawać się to może dziwne, jednak to właśnie w najbliższych miesiącach w uprawie truskawki będzie budowana wielkość plonu a nawet jego ostateczna jakość. Tu rozgraniczyć należy dwa aspekty wchodzenia w kolejny rok uprawy. Jedne kwatery po wykonaniu niezbędnych zabiegów zostaną pozostawione na kolejny sezon. Pozostałe natomiast będą dopiero zakładane w najbliższych tygodniach.

Termin zakładania nowych kwater będzie zależał głównie od materiału roślinnego, które będą wykorzystywane w nowych kwaterach. W pierwszej kolejności będą wykorzystywane sadzonki typu Frigo. W bieżącym sezonie wczesność zakończenia zbiorów zdecydowanie przyśpieszą postępy prac w gospodarstwach. Jak wiadomo, aby rośliny mogły wydać wysokie plony w kolejnym sezonie konieczne jest możliwie jak najwcześniejsze sadzenie roślin. Spowodowane jest to przejściem przez rośliny faz wiosennych w tym również kwitnienia.

Pomimo faktu, że ten typ sadzonek przyjmuje się w niemalże 100% warto zadbać ukorzenienie i budowanie wielkości systemu korzeniowego od samego początku. Ostatnie lata pokazują, coraz częściej występują anomalie pogodowe, takie jak: susza, nawalne opady, gradobicia oraz zimy o niespecyficznym przebiegu. Każda z nich wymaga od roślin odporności i możliwości reagowania na czynniki zewnętrzne. Zdowy dobrze rozwinięty system korzeniowy roślin będzie nie tylko bardziej odporny na niedobory wody, ale również będzie mniej podatny na choroby sytemu korzeniowego. Ich wzrost i wigor będzie zdecydowanie lepiej przeciwdziałał skutkom  zmęczenia gleby. W celu wpierania wzrostu systemu korzeniowego działać trzeba już przed sadzeniem roślin, mocząc sadzonki w produktach wspierających ukorzenianie roślin. Do tego celu można wykorzystywać mieszaniny kilku produktów takich jak Kelpak w stężeniu 0,3-0,5% dodatkowo w celu odżywienia roślin w łatwo przyswajalne wykorzystać należy Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/1000 l wody. Moczenie jest polecane przed sadzeniem roślin bez bryły korzeniowej. Dzięki temu dostarczone zostaną składniki bezpośrednio do systemu korzeniowego przy relatywnie niskim zużyciu cieczy roboczej. Jednak nie powinno to trwać dłużej niż 5-10 min dla poszczególnych partii roślin. Te samą mieszaninę możemy zastosować w formie roztworu do podlewania rozsady z wielodoniczek. Najbardziej efektowne różnice są zauważalne po dwukrotnym podlaniu roślin w odstępie 7-14 dni. Jednocześnie warto, aby nie było to później niż jeden dzień przed sadzeniem roślin. Dzięki szybkiemu i bezproblemowemu przyjęciu się roślin stres związany ze zmianą stanowiska jest znacznie zredukowany a tym samym rośliny będą zdecydowanie lepiej reagować na warunki panujące w drugiej połowie lata. Co ważne dobrze rozbudowany system korzeniowy będzie mniej wrażliwy na uszkodzenia mrozowe powstające w okresie zimy. A po ich ewentualnym wystąpieniu będzie mógł być szybo zregenerowany.

 

Przygotowanie sadzonek 'Frigo’ i zielnych do sadzenia

Po rozmarznięciu sadzonek warto je namoczyć w 0,3-0,5% roztworze Kelpaku z dodatkiem Natruramin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ 1000 l Wody. Dzięki temu poprawi się uwodnienie sytemu korzeniowego, który będzie bardziej mniej wysychał po posadzeniu do gruntu.

 

Przygotowanie sadzonek doniczkowanych

Wsparciem w procesie ukorzeniania będzie podlewanie rozsady przed posadzeniem w pole roztworem Kelpak 0,3-0,5% z dodatkiem aminokwasów 0,2 – 0,3 kg/1000l wody oraz kwasów humusowych 1-2l/1000l wody.

Dodatkowo przed posadzeniem roślin można dostarczyć drogą pozakorzeniową Dynamic Cresco. Jest to nawóz cynkowy wpierający rozwój systemu korzeniowego roślin. Pobudza rozwój korzeni przybyszowych w roślinie i wpiera odpowiednią gospodarkę wodną roślin. Amonowy octan cynku jest prekursorem auksyn produkowanych w roślinie a to właśnie one są w główniej mierze odpowiedzialne za prawidłowe ukorzenianie się sadzonek.

 

Oprysk roślin po posadzeniu roślin do gruntu

Na młodej świeżo założonej plantacji warto kontynuować budowanie systemu korzeniowego. Samo prawidłowe podlewanie może okazać się nie wystarczające. Tu ważne jest prawidłowe przygotowanie stanowiska przed posadzeniem roślin tj. uzupełnienie składników pokarmowych w glebie do poziomów optymalnych, dostarczenie nawozów naturalnych. Jeśli jednak istnieje ograniczony dostęp do tego typu nawozów warto stosować w okresie wegetacji kwasy humusowe zarówno w trakcie przygotowywania stanowiska, ale również w okresie wzrostu poprzez fertygację. Do kwasów humusowych nierozłącznym partnerem powinny być produkty bakteryjne np. Bakto ProFos oraz BaktoKompleks. Pierwszy z nich będzie wspierał uwalnianie składników pokarmowych z gleby z form niedostępnych do form przyswajalnych przez rośliny. Poprawiając tym samym wykorzystanie nawozów przez rośliny. W tym znacznie zwiększa dostępność wapnia przyswajanego dla roślin. W uprawach jagodowych dostępność tego pierwiastka w glebie korzystnie wpływa na zdrowotność systemu korzeniowego oraz jego objętość w profilu glebowym. BaktoKompleks natomiast będzie wspierał rozkład resztek roślinnych do próchnicy poprawiając tym samym jakość i parametry gleby. Zwiększając pojemność wodną gleby poprawiając szybkość rozkładu resztek roślinnych a tym samym ograniczając miejsca zimowania patogenów chorobotwórczych. Dodatkowym wsparciem ukorzeniania roślin będzie bez wątpienia kontynuacja zabiegów nalistych mieszaniną Naturamin WSP 0,2-0,4 kg/ha + Dynamic Cresco 0,8 – 1,2 l/ha + Kelpak 1-2 l/ha. Zabiegi te należy wykonywać dwukrotnie co ok 10-14 dni a pierwszy zabieg wykonać. Zabiegi te będą promować lepsze ukorzenianie się roślin dając tym samym szereg korzyści.

 

Zalecenia:

Moczenie roślin – sadzonki bez bryły korzeniowej

Roztwór maksymalnie 0,5% – 5 kg/1000 l cieczy:

Podlewanie rozsady przed posadzeniem do gruntu:

Roztwór maksymalnie 0,5% – 5 kg /1000l Wody

Zabiegi po posadzeniu roślin:

Opryskiwanie roślin w okresie po posadzeniu po gruntu dwa zabiegi co 10-14 dni

Naturamin WSP 0,3 kg/ha + Dynamic Cresco 0,8 l/ha + Kelpak 1,0-2,0 l/ha + Asystent+ 0,1 l/ha

 

Uwagi

  • Moczyć sadzonki maksymalnie przez 10 min
  • Unikać zbyt wysokich stężeń roztworów
  • Nie podlewać rozsady roztworami częściej niż 5 dni
  • Najlepsze efekty po dwukrotnym zastosowaniu podlewania
  • Zabiegi nalistne po posadzeniu roślin do gruntu wykonywać po ok 5-7 dniach