W sadach jabłoniowych widoczne są już objawy parcha jabłoni. Mimo dość szczelnego programu grzyb Venturia inaequalis, znów nas przechytrzył. I nie wynika to z jego „bystrości i przebiegłości” ale z faktu, zdradliwych i niesprzyjających warunków podczas tego sezonu. Mokre i wietrzne okresy oraz ocieplenia i szybki przyrost tkanek niestety nie pomagały w ochronie przed parchem jabłoni. Co w chwili gdy ten „nieproszony gość” zawitał do naszego sadu?
Jeśli w sadzach występują aktywne plamy parcha – konieczne zastosowanie produktu o działaniu wyniszczającym. Takie działanie posiada np. ‘dodyna 500 g/l’ – Diana 500 SC (1,5 l/ha) pod warunkiem wykonania 2 zabiegów w bloku co 7 dni. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanina produktów zawierających: ‘difenokonazol 250 g/l’ np. Porter 250 EC (0,2 l/ha).
Obecnie sucha i ciepła aura to idealne warunki do rozwoju mączniaka jabłoni. Grzyb Podosphaera leucotrich widoczny jest w dużym nasileniu, zwłaszcza w sadach odmian podatnych takich jak: Paulared, Idared, Najdared, Muna ale i Jonagold, a często także Gala. W warunkach występowania objawów sprawdzą się:
- ‘cyflufenamid 50 g/l’ – Kendo 50 EW (0,4-0,5 l/ha) – blokuje wytwarzanie haustoriów (ssawek) przez grzyb służących do pobierania pokarmu z tkanek i nawiązanie kontaktu z rośliną gospodarzem. Działa przez dyfuzję w fazie gazowej.
- ‘proquinazid 200 g/l’ – Tallius Sad (0,2-0,3 l/ha) – zakłóca procesy powstawania appresoriów (przycistek) i uniemożliwia w ten sposób wrastanie strzępek grzyba do tkanek roślin. Prowadzi również do zakłóceń w przekazywaniu sygnałów osmotycznych w komórkach patogenów.
- ‘tetrakonazol 100 g/l’ – Domark 100 EC/Alcedo 100 EC (0,4 l/ha) – hamuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzybów i rozwoju grzybni poprzez blokowanie demetylacji w pozycji C-14.
- ‘difenokonazo 250 g/l’ – Porter 250 EC (0,2 l/ha) – działanie j.w.
WAŻNE:
Z obserwacji po zeszłym roku wynika, że wsparcie w walce z parchem i mączniakiem jabłoni wykazuje również mikrobiologiczny produkt Bakto G-Stop. Produkt ten działa dwutorowo. Po pierwsze bakterie zawarte w produkcie Bakto G-Stop zasiedlają dostępną przestrzeń uniemożliwiając rozwój innych mikroorganizmów, a po drugi metabolity bakteryjne stanowią bazę odżywczych składników, które rośliny mogą wykorzystać do budowania odporności i przyszłego plonu. Więcej o produkcie tutaj: https://tiny.pl/whd58
Pamiętajcie !!!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.