Aktualności sadownicze

Poprawa rozkładu liści w sadach

Poprawa rozkładu liści w sadach

Sezon 2023 roku nie był łaskawy dla polskich sadowników. Trudne warunki pogodowe – głównie wiatr, ale i opady deszczu utrudniały wykonanie terminowych i skutecznych zabiegów ochronnych. Stąd też przy silnych infekcjach grzybów Venturia inaequalis oraz Alternaria sp. w wielu sadach widoczne były w dużym nasileniu objawy parcha jabłoni zarówno na liściach jak i owocach oraz opadziny liści zwłaszcza na odm. ‘Golden Delicious’. Opadające i pozostające pod drzewami porażone liście to z jednej strony źródło ww. chorób na kolejny sezon, a z drugiej źródło materii organicznej oraz składników pokarmowych. Dlatego koniecznym jest wykonanie jeszcze na koniec kilka podstawowych zabiegów.

Standardowym zabiegiem jesiennym od lat jest stosowanie 5% wodnego roztworu mocznika. Azot z mocznika jest pożywką dla mikroorganizmów, które powodują szybki rozkład opryskanej biomasy. Szybkość rozkładu liści ma kluczowe znaczenie nie tylko dla odzysku składników pokarmowych zgromadzonych w liściach, ale powoduje również ograniczenie powierzchni, na której mogą rozwijać się chorobotwórcze mikroorganizmy np. pseudotecja parcha jabłoni. Zależność jest prosta im mniej miejsca dla chorobotwórczych grzybów tym mniej inokulum danego grzyba w kolejnym sezonie.

Sprawdzonym od kilku lat postępowaniem poprawiającym/przyspieszającym rozkład resztek pozostających w sadach po zbiorach, a jednocześnie pobudzenie życia biologicznego w sadach jest zastosowanie produktu mikrobiologicznego BaktoKompleks. Produkt ten zawiera w swym składzie 5 szczepów bakterii z rodzaju Bacillus charakteryzujących się wysoką zdolnością enzymatycznego rozkładu materii organicznej, co powoduje szybsze odzyskanie pierwiastków z resztek, bez strat. Dodatkową korzyścią ze stosowania produktu BaktoKompleks jest fakt iż bakterie w nim zawarte pozytywnie wpływają na poprawę struktury i funkcji gleby. Wzbogacają środowisko glebowe poprawiając jej żyzność i właściwości wodno-powietrzne.

 

Zalecenia stosowania w momencie opadania liści:

Więcej szczegółów dotyczących przyspieszenia rozkładu liści po zbiorach znajdziecie w najnowszym Komunikacie Agrotechnicznym #38 dostępnym w całości pod linkiem: https://tiny.pl/cnprd

Zachęcamy również do oglądania i udostępniania nagrania zrealizowanego przy udziale redakcji Plantpress – Sad24.pl, dostępnym poniżej:

 

Nie masz konta?
Dołącz do STREFY VIP

147169909_249623390125869_7964943505753378515_n

FruitAkademia jest profesjonalnym, kompleksowym programem doradczym dla sadowników opracowanym i nadzorowanym przez PUH „Chemirol” sp. z o.o.

FruitAkademia jest programem realizowanym przy współpracy z najlepszymi polskimi specjalistami w dziedzinie agrotechniki sadowniczej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz SGGW w Warszawie.